Nejsme žádní ledňáčci!


Aneb jak dopadlo vaše novoroční předsevzetí…

První měsíc nového roku je za námi a nastal čas se podívat, jak daleko jste se dostali s plněním vašeho novoročního předsevzetí.

  1. Pokud také patříte mezi ty, kteří si toto předsevzetí dali, je fajn hned po prvním měsíci bilancovat. Třicet dní už má určitou vypovídací hodnotu přinejmenším v tom, že máte leden ještě čerstvě v paměti a ukáže vám přesný počet dní, kdy jste byli aktivní a snažili se (a kdy ne).

  2. Jestliže jste si žádné předsevzetí nedali, můžete se v dalších řádcích inspirovat, jak může člověk dosáhnout svého cíle, když se k něčemu rozhodne. A nemusí to být přímo na Nový rok…

  3. Existuje i další možnost. I když nejste příznivcem novoročních předsevzetí, můžete si stanovit třeba teď hned cíl a začít ho plnit. Nikdy není pozdě.

Lidé, kteří si dávají novoroční předsevzetí, mají většinou vnější motivaci. To znamená, že čekají na určité datum – 1. leden, kdy  „mohou“ začít.

Kdyby měli ovšem vnitřní motivaci, že chtějí něco na sobě změnit, začnou hned. Nečekají na žádné datum.

V každém případě nastává teprve únor a novoroční předsevzetí platí pro celý rok. Takže zaměřte svou pozornost na nadcházející dny a jdeme s novou motivací  pokračovat v tom, co jsme začali.

Jdeme na to:

 

  1. Vezměte si kousek papíru nebo vytisknutý lednový plán s tabulkou z mého minulého článku.

 

2.Jestli jste používali přiloženou tabulku, sečtěte si všechny dny aktivity a dny s černými puntíky (neaktivitou). Když máte černých puntíků víc než 3, není to s plněním vašeho předsevzetí dobré. Budete muset přidat. Ale není všem dnům konec, proto čtěte dál…

 

3. Kdo nemáte vytisknutou tabulku, napište si na kus papíru, co jste udělali (pokud možno přesně) pro splnění a jak jste daleko od vašeho předsevzetí.

    • Co se vám povedlo.
    • Nebo proč jste se „zasekli“. Vypište si slovy svoje důvody, proč jste neplnili svoje předsevzetí.
Když před sebou uvidíte černé na bílém napsané své
úspěchy, ale i neúspěchy a výmluvy,
má to mnohem větší váhu, než když to probíráte v hlavě.

Uvědomte si, proč jste si předsevzetí dali. Znovu si přečtěte text s vaším předsevzetím, nebo si ho alespoň připomeňte v hlavě, když ho nemáte napsané…

Je potřeba se trochu vybudit a nenechat vaše předsevzetí vyšumět další měsíc. Zopakujte si znovu svoje PROČ. Co vás přimělo k tomu dát si novoročnímu předsevzetí? Co jste chtěli změnit?

„Motivace je to, díky čemu jste začali. Zvyk je to, díky čemu v tom budete pokračovat.“

Je dobré se postavit svému předsevzetí čelem a říct si popravdě:

  1. Ano, plním si svůj cíl, snažím se a postupně se mu přibližuji. Mám čisté svědomí sám před sebou, i když výsledky jsou zatím malé…držím se, pracuji na sobě a neschovávám se sám(sama) před sebou. Pokračuji dál a těším se, až dosáhnu cíle. Postupně si vytvářím zvyk na novou aktivitu a posiluji svou vůli a začíná mě to bavit. Zapisuji si do kalendáře každou aktivitu.

Uvidíte sami sebe v číslech. Můžete se pochválit, můžete se pochlubit, a třeba i vyfotit a poslat kamarádům fotku nebo ji zveřejnit na IG…ale hlavně budete mít skvělý pocit sami ze sebe, lepší náladu a novou motivaci do dalších dní!

2. Zpočátku měsíce jsem se velmi snažil(a) plnit si svůj cíl, ale pak jsem jednou dvakrát nešel trénovat, ani nevím proč. Potřetí jsem začínal od nuly. A k tomu se  přede mnou nakupila spousta práce a už nemám na své cvičení (běhání…) čas. Co se dá dělat.

 

3. Vydržel(a) jsem asi týden, ale pak mě z toho cvičení (běhání) všechno začalo bolet. Vypadá to, že cvičení (běhání) je pro mě nezdravé!

Musím na to jít jinak. Najdu si nějaký jiný způsob, jak nabrat rychle fyzičku a ještě k tomu zhubnout. Určitě najdu nějakou radu na internetu…

Existují další a další výmluvy podobné bodům 2 a 3, které různí lidé používají, aby ospravedlnili to, že se jim třeba nechce jít cvičit, běhat, nebo dělat nějakou pohybovou aktivitu.

Takoví lidé zpravidla svého cíle nikdy nedosáhnou. Nebo jim to bude trvat velmi dlouhou dobu, možná několik let (což by ovšem bylo dobré).
A co je příčinou, v čem je problém? Co je vedlo k tomu si dávat předsevzetí, možná už poněkolikáté, když svůj cíl ještě nedosáhli (také již možná víckrát)?

Existuje statistika, že svoje novoroční předsevzetí splní méně než 20% lidí.

Těm, kteří s tím seknou už v lednu, se říká ledňáčci.

 

  • Někteří lidé totiž nemají pevnou vůli a raději si vymýšlejí spousty výmluv, proč něco nejde, než aby se zamysleli nad tím, jak to udělat, aby to šlo!

  • Své úkoly odkládají na „příště“, na další den.

  • A co se děje ve skutečnosti v jejich hlavě? Pořád jim tam leží ten „jejich“ problém. Ten samý, kvůli kterému si dali právě to svoje novoroční předsevzetí. Kdyby žádný problém nebo sen neměli, nedávali by si ho.

Pojďme najít řešení, protože nikdo není dokonalý ale my jdeme dál…

Jak začít (znovu) plnit své novoroční předsevzetí:

 

Rozhodně není všechno ztraceno a je dobré v plnění předsevzetí pokračovat. Vždyť i to, že jste se jednou (před měsícem) rozhodli, je důležité. Je vidět, že chcete řešit svůj problém a záleží vám na tom něco ve svém životě změnit.

Stačí, až poznáte ten příval endorfinů po cvičení, které vám způsobí dobrou náladu. Možná to bude chvíli trvat, ale určitě to přijde. Potom se budete se na příští tréninky už těšit.

Je to tak příjemný pocit zvítězit sami nad sebou. Překonat se! 

 

Pokračujte v trénování vůle.
Každý člověk si může svou vůli vytrénovat.

1. Stanovte si malý cíl.

Cíl musí být tak malý, abyste se vy sami před sebou styděli ho nesplnit.

Pro vás, kteří začínáte v únoru znovu:

  • 1 minuta souvislého běhu,
  • půl hodiny rychlejší chůze s hůlkami nebo bez,
  • 5 minut souvislého plavání,
  • 1 minuta skákání přes švihadlo,
  • 30 dřepů a podobně…

Pro vás, kteří jste úspěšně v lednu svůj cíl splnili:

Je to super! 

Dejte si na únor další malý splnitelný a reálný cíl. Ten lednový jen o kousek zvyšte. Nepřidávejte si mnoho. Jste ve fázi „zvykání“ na novou aktivitu a rozhodně se nepřetahujte, ať se vaše tělo postupně naučí, že to nové je skvělé a ať se mu to líbí.

Stará známá moudrost praví, že
i na tu nejvyšší horu se musíme dostat pomocí malých krůčků.

2. Nevnímejte trénink jako nutné zlo.

To by vám motivace dlouho nevydržela. Snažte se najít na cvičení nebo na běhání něco zábavného, dokud vás to nechytne. Třeba si dejte novou hudbu do sluchátek, nebo se naopak při běhání dívejte kolem sebe a vnímejte zimní přírodu. Nebo se domluvte s kamarádkou, která by vás táhla.

Jestli jste spíš samotáři a nechcete se při svých běžeckých začátcích moc ukazovat, zkuste Školu běhání a nechte se vést a motivovat.

3. Nekontrolujte si každý den svou váhu.

Cíl vašeho novoročního předsevzetí je zhubnout?

Jestliže ano a netrápíte se nějakou drastickou dietou, ale jdete na to cestou pohybu, je to víc než skvělé.

Když totiž začnete běhat, sami přestanete mít postupně chuť na těžká jídla (ta se tráví dlouho), ale spíš sáhnete po lehčím obědě, vývaru (na doplnění tekutin) a ovoci, které je dobré (obsahuje hodně cukru – fruktózy – který ale není pro náš organismus škodlivý). Vynechat můžete bílý rafinovaný cukr, který vašemu tělu chybět nebude a kila půjdou rychleji dolů.

Co je důležité? Neztrácejte zpočátku motivaci tím, že nebudete ubývat na váze. Cvičením a běháním se totiž z tuku stávají svaly a ty jsou těžší.

Když už se chcete kontrolovat, je zpočátku lepší se měřit než vážit. Změřte si krejčovským metrem obvod pro vás důležitých partií, zapište si je a po pár týdnech uvidíte.

Protože budete poctivě cvičit nebo běhat a k tomu přirozeně upravíte svůj jídelníček, postava se vám určitě začne měnit a jinak formovat k vaší spokojenosti.

4. Dělejte si zápisky.

Připravila jsem pro vás druhý zapisovací kalendář pro vaše aktivity na měsíc únor.

  • Zapisování určitě podpoří vaše úsilí, budete mít větší motivaci, když si vytisknutou tabulku pověsíte třeba na ledničku nebo přilepíte na zrcadlo do koupelny.
  • Jakmile tabulku uvidíte, nemůžete zapomenout a snadněji se vám bude denní pohybová aktivita plnit. Hlavně se nenechte ukolébat vlastními výmluvami.

Řekněte si, proč jdete trénovat.

Neříkejte si, proč nemůžete jít…

S radostí vykročte do druhého měsíce roku 2020.

Ať se vám podaří splnit si váš únorový cíl.