Endomondo končí 

Když jsem si v pátek 30.10. večer přečetla zprávu, že aplikace Endomondo končí, tak jsem tomu nevěřila. V poslední době jsem si totiž zvykla na zprávy valící se na nás ze všech stran, které chrlí „zaručené“ informace.  Já si ovšem musím nejdřív přefiltrovat…

Po chvíli jsem si článek přečetla znovu. Bohužel se ukázal jako pravdivý, což potvrdil i došlý e-mail od společnosti Under Armour, která je vlastníkem této aplikace. Proč končí a ještě tak rychle, to se tam nepíše. K 31. 12.2020 ji přestanou podporovat a nebude už ke stažení. Svým klientům, tedy nám, běžcům, prodloužila možnost stažení naší vysportované historie až do konce března 2021. Pak naše trasy zmizí. To by byla vážně škoda.

Možná může někomu připadat zvláštní, že by mě mohla natolik rozrušit zpráva o zániku nějaké apky, kterých je přece ke stažení tolik.

Ono to je trochu jinak…

  • Moje Endomondo pro mě nebylo jen spolehlivou aplikací na zaznamenávání běžeckých tréninků.
  • Endomondo bylo mým zápisníkem i památníkem. Po čase se stalo věrným parťákem, který běhal tiše se mnou a přinášel novou motivaci, aniž by cokoli řekl.
  • Byly to fajn časy a teprve teď při psaní tohoto článku si uvědomuji, že mě nikdy ani nenapadlo, že by to mohlo být jinak. Že by mě můj parťák tak náhle opustil.
  • Měla jsem v něm fakticky uložených přes šest let svého života. Šest let téměř každodenních aktivit, které jsem si tak moc užila. Jsou pro mě důležité. Mám na ně vzpomínky.
  • Nepoužívala jsem Endomondo jen na běhání, ale díky tomu, že skvěle zaznamenávalo aktivity do mapových podkladů, sloužilo mi mnohokrát jako normální mapa.
  • A co víc, dokonce mě minimálně dvakrát posloužilo jako navigace, když jsem se na dovolené „ztratila“ při běhání v lese a dostala jsem se zpátky díky zaznamenané trase směrem k výchozímu bodu.
  • První záznam mám v Endomondu z 1. března 2014. Mám tam nejen běžecké tréninky, ale i jízdy na kole, výšlapy a treky po horách, výstupy na vrcholy v pohorkách, mačkách i na sněžnicích. V zimě trasy z běžek, pár jízd na sjezdovkách a dokonce i několik ferrat.
  • V jednom roce jsem trpěla zánětem plantární fascie, tak jsem chodila smutně bosa po kamenech dokola po skalce a zapnula jsem si ze zvyku (spíš ze zoufalství) Endomondo a vybrala si pro mě tenkrát aktuální aktivitu – invalidní vozík. Stýskalo se mi po běhání, bolest mi to nedovolila, ale Endo mě „podrželo“.
  • Co jsem si ale nikdy nenastavila, bylo plavání. Nemám takovou důvěru v ochranné kryty mobilních telefonů…
  • Také jsem neměla v Endomondu své závody, protože mobil jsem si s sebou nikdy nebrala. Možná, že je to škoda, protože trasy závodů jsou moc zajímavé a časy také. Aktivita však šla přidat, i když bez mapových podkladů, samozřejmě.
  • Sportovní hodinky sice mám, ale nepoužívám. Mám raději ten mobil…

Nic není tak černé, jak se zpočátku zdá.

Je fajn se umět radovat z toho, co přichází a nefňukat.
A co je nejdůležitější ?

Umět si poradit!

Firma UA ve stručném e-mailu o konci své asi nejslavnější aplikace nabízí aplikaci novou. I k této zprávě jsem nebyla moc důvěřivá, ale chtěla jsem se hned přesvědčit, co vlastně ta nová, pro mě neznámá, umí. Proto jsem si ji stáhla a od soboty testuji. Aplikace se jmenuje Map My Run.

    • Projela jsem přes víkend možnosti v nastavení a musím říct, že jsem s ní zatím dost spokojená. Nabízí modernější prostředí a funkce prakticky stejné, jako Endomondo. Nevím, co bylo důvodem k tomuto radikálnímu kroku zrušit tak oblíbenou aplikaci, ale možná se to někdy dozvíme. Nebo byla prostě zastaralá a nešla by provozovat dál.
    • Co má nová aplikace navíc, to je 600 různých pohybových aktivit. Upřímně, pro mě to nemá takový význam, protože mě stačily aktivity u Endomonda, ale dobře.
    • Dále jsou nově grafy po každé aktivitě i na mobilu (u Endomonda bylo jen v počítači) a větší výběr hlasů hlasového kouče v oznámení. Mluví i česky.
    • Disponuje i funkcí hlídání opotřebení vašich bot, ale jen v případě, že takové boty se zabudovaným senzorem vlastníte. Je to určitě dobrý obchodní tah firmy UA pro prodej bot vlastní značky.

A co mé vysportované kilometry v historii Endomonda?

Tak to mě samozřejmě nejvíc zajímalo. Našla jsem na  stránkách Endomonda informaci, že si mohu své aktivity stáhnout buď do:

      1. nové aplikace Map My Run nebo do jiných aplikací, které jsou kompatibilní,
      2. nebo si je dám poslat do e-mailu (bez ohledu na další volbu aplikace).

Obě možnosti jsem využila. Tím jsem si vyřešila problém svých zaznamenaných aktivit.

1. Možnost – stažení historie do aplikace Map My Run

Aplikaci Map My Run jsem si stáhla do mobilu. Protože mám Android, stáhla jsem ji z Obchod Play a běžným způsobem jsem se zaregistrovala. Obě aplikace jsou samozřejmě dostupné nejen z mobilu, ale i z počítače. (Zapamatujte si heslo, které pak budete potřebovat pro přihlášení z počítače).

Z počítače jsem zadala stáhnout data z Endomonda do nové aplikace Map my Run a za pár hodin jsem je tam měla. To se mi hodně líbilo. Je tady ale omezení, že se stáhnou opravdu jen aktivity (včetně map) a nestáhnou se:

          • osobní rekordy
          • tréninkové plány
          • nastavení účtu a profilu
          • přátelé
          • výzvy

Návod na stažení možnosti č.1:

        1. Přihlásíte na www.endomondo.com zadáním vaší e-mailové adresy a hesla.
          • Nejdříve kliknete na vašeho avatara (fotku v profilu).
          • Dále kliknete na Nastavení – Settings.

2. Kliknete na Connect


3. Objeví se možnosti, kam si můžete dát poslat historii z Endomonda.

4. Já jsem si vybrala Map My Run a ještě jsem zaktivovala tlačítko Sync past workouts. Potom jestě vložíte svůj e-mail a heslo.

4. Nakonec klikněte na červené tlačítko Authorize. Historie aktivit se vám za několik hodin nahraje do Map My Run a vy ji zkotrolujte jednoduše procházením do minulosti, kdy jste ještě neměli novou aplikaci.

2. Možnost – nechat si poslat historii do vašeho e-mailu (jako ZIP soubor):

Postup možnosti č.2, kterou jsem provedla z mobilu:

  1. Po otevření vašeho účtu v Endomondu v mobilu klikněte dolů na tři tečky.

 

2. Klikněte na nastavení

3. Klikněte na Centrum ochrany osobních údajů

4. Klikněte na Stáhni si své údaje

5. V dalším kroku se objeví dotaz na vytvoření archívu, který potvrďte a přihlaste se  (e-mail a heslo do Endomonda).

6. Tato obrazovka se mi vytvořila a následně jsem dostala e-mailové potvrzení že jsem zažádala o stažení aktivit z mého profilu a může to trvat 48 hodin.

7. Po uplynutí 48 hodin přišly soubory na e-mail s informací, že tam budou uloženy 7 dní. Soubory si uložte. Jsou ve formátu Zip a po rozbalení se vám objeví 2 typy souborů ve formátu .json a .tcx. Ten druhý můžete použít k nahrání do své používané aplikace.

Uvedla jsem vám tady postupy, které můžete využít pro stažení svých aktivit. A přeji vám, ať se vám vaše historie uloží v pořádku a budete ji mít napořád.

Domnívám se, že každý, kdo si své aktivity zaznamenává, tak by o ně nerad přišel, ať má důvody stejné jako já, nebo jiné.

Doufám, že nová aplikace bude fungovat minimálně tak dobře, jako Endomondo.


Na úplný závěr a na rozloučení s Endomondem vložím do tohoto článku jeden screen, který je pro mě opravdu velmi cenný. Je z treku kolem Annapuren, který jsem prošla v říjnu 2017 se svou kamarádkou.

Je pro mě cenným záznamem nejvyššího bodu, kterého jsme na treku dosáhly ( Thorong La Pass – 5416 m n. m.).  Měly jsme s sebou jednu power banku a mobily vypnuté, protože spuštění GPS a záznam trasy vybije telefon velmi rychle. Proto nemám zaznamenaný celý trek.

Thorong La Pass, Himaláje